Disappointed in Jell-O
Tonight, while my wife prepared blue Jell-O jigglers for my girls, I felt the urge to check the validity of a prank I always thought would be fun to perform. Unfortunately, my calculations seem to have made it appear unfeasible.
Anybody ever heard of filling a swimming pool with Jell-O?
Take a pool 16'x32', average depth 5.75'. That's 22,021 gallons. 352,336 cups.
A package of Jell-O will make four cups. So, you need 88,084 packages for your pool. Assume a cost of $0.50 a package. Total cost for supplies, $44,042. That cost doesn't factor in shipping.
Other concerns my wife brought up: hot water for dissolving the Jell-O, agitation so it doesn't all settle to the bottom and make that nasty thick layer, refrigeration for the setting process.
Can anybody restore my hope to one day produce a giant bowl of Jell-O?
Logic?!? Auuggggghhhh!!!!